Written by omer

Havadan Görüntüleme ( Haritalandırma ve İHA )

İnsansız hava aracının tarihi, hemen hemen her sektörde olduğu gibi askeri amaçlara hizmet için doğmuştur. Ve yine hemen hemen her sektör gibi devamında ve gelişen süreçte ulaşılabilir hale gelmiş ve sivil hayattaki kullanım alanları oldukça ilerlemiştir. İnsansız hava araçlarının bazı sivil kullanım alanları başlıca perakende sektörü, habercilik, bilim ve araştırma, prodüksiyon – sinema/film – belgesel yapımcılığı, haritacılık, keşif ve gözlem, arama – kurtarma faaliyetleri, fotoğrafçılık ve sanat, mimari ve modelleme şeklinde sıralanabilir. Kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda düşük kaliteli ve yüksek maliyetli olan bu sektör, ilerleyen teknoloji sayesinde daha ulaşılabilir ve oldukça kaliteli görüntü alınabilen araçlarla bezenmiştir. Bu ileri teknoloji, insanoğlunun uçmak arzusu ile de birleşince başta hobi amaçlı olmak üzere, hemen hemen her sektörde kullanımı da kaçınılmaz olmuştur.

Şale Prodüksiyon olarak, sivil kullanım alanlarının tamamına hitap eden araç parkurumuzla hobi, endüstriyel, ticari amaç gütmeyen yardım faaliyetleri, kamu ve özel sektör reklam ve tanıtım filmleri faaliyetlerinin tamamında yer almaktayız. Değişen tercih ve amaçlara göre işin niteliğine uygun insansız hava araçlarımızla hem hobimizi yapma fırsatı buluyoruz hem de yatırımlarımızın karşılığını alarak maddi ve manevi kazancımızı sağlıyoruz.

Basit amatör sayılabilecek Mavic model ve Dji marka araçlardan, kamerası daha iyi olan Phantom 4 Pro serisi araçlara kadar, tam profesyonel Inspire1 ve Inspire 2 serisi 4K ve Raw formatta video ve foto alabilen cihazlardan, 6 ve 8 kollu, üzerinde slr ve dslr fotoğraf makinası kullanımına uygun araçlara kadar bünyemizde her türlü insansız hava aracı bulunmaktadır. İnsansız Hava araçlarının her biri, başka bir amaca hizmet etmek üzere dizayn edilmiştir. Birinin yataydaki menzili yüksekken, diğerinin kamera özellikleri iyidir. Birisinin dizaynı küçük ve ergonomikken, diğeri taşımaya çok uygun değil fakat olumsuz hava koşullarında güven veren bir uçuşa sahiptir. Potansiyel müşteri gruplarımızın ileride talep edebilecekleri her türlü çekim ortamını önceden teşhis edip, ürün gruplarımızı bu ihtimallere göre belirlemekteyiz. Uzun süreli işlerin daha kısa vadede ve düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilmesi için batarya ve diğer aksesuarların temini konusunda eksiksize yakın bir aşama kaydettik.

Bunun yanında pilotaj, yazılım, bilgi birikim ve yasal sorumluluklar konusunda da üzerimize düşenden fazlasını yapmaya, tamamlamaya devam ediyoruz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün İha-Sht Talimatında yer alan tüm yasal yükümlülükleri yerine getirmiş olup, kullanmış olduğumuz cihazların tamamı kayıtlı, uçuş yapan personelimiz, uçurulacak hava aracının türüne göre alınması gerekli belge, ehliyet ve sertifikaların tamamını temin etmiştir. Türkiye’nin her yerinde yasal uçuş izni almaya müsait ve izin gerektirmeksizin uçulabilen her bölgede hizmetinizdeyiz. Uçuşu yapılacak bölgenin uçuşa elverişliliğinin yanı sıra uçuş yapılacak zamandaki hava koşulları da uçuşun yapılabilmesine etki etmektedir. İnsan hayatının önemi, mal güvenliğinin sağlanması, sosyal sorumluluk ve yasal prosedürlerin tam anlamıyla uygulanabilir olması, en az yaptığımız ve bizden istenen iş kadar önem taşımaktadır. Bu etkenlerin varlığı, her zaman işin teslim zamanına olumlu ya da olumsuz etki etme olasılığını taşımaktadır. Bahse konu iş eğer bir tanıtım filmi ise, uçuş öncesi ve uçuş esnasındaki hazırlık ve faaliyet sürecimiz kısaca şu şekilde gerçekleşmektedir. Öncelikle iş verenle işin içeriği hakkında toplantı yapılır. Bizden talep edilen tanıtım filmi, kendi bünyemizdeki çalışma arkadaşlarımız tarafından en iyi ve kaliteli şekilde yapılabilir mi diye ön hazırlık süreci başlatılır. Tanıtım filmi talepleri oldukça kapsamlı ve önem arz eden işlerdir ve kurumsal kimlik çalışmalarından, dijital reklama kadar, kreatif tasarımdan logoya kadar geniş bir yelpaze talep edilebilir ve talebi karşılamak için çözüm ortaklarımız ile iş değerlemesi yapılır. Daha sonra firmanın talepleri, kendi  tecrübe ve fikirlerimizle harmanlanıp, üçüncü kişi yani müşteri açısından da NE OLMALI sorusu sorularak ortak bir senaryo ve süreç oluşturulur. Müşteriye sunulan bu süreç onaylandıktan sonra, senaryoya uygun olarak yer ve hava çekimlerini gerçekleştirmek üzere hazırlıklar yapılır. Yer ekibi, kullanılacak olan kameranın seçiminden, bataryaların durumuna kadar her türlü teçhizatı kontrol eder. Kullanılacak diğer aksesuar, stabilizer, filtreler, gimball, tripod, lens setleri, cable cam, görüntü aktarım istasyonu, reji masası gibi her türlü teçhizat gözden geçirilerek son aşamaya gelinir. Hava çekimi için ise, uçuşa elverişlilik Check – List tamamıyla gözden geçirilerek çekim aşamasına geçilir ve proje için gerekli ham görüntüler elde edilir. Amaca ve senaryoya uygun görüntüler ayıklanır ve kurgu montaj aşamasına geçilir.

En az çekim kadar ve hatta ondan daha önemli olan bu aşamada kreatif personel geliştirici fikirler üretir. Bu fikirlerin uygulanabilirliği gözden geçirildikten sonra kısa filmin yapımına başlanır. Film yapımında, dünyaca kabul görmüş bazı çok bilinen ve her amaca hizmet eden yazılım ve programlar kullanılmaktadır. Seslendirme ve müzik seçiminden sonra proje, işi verene sunulur. Bu aşamada sözleşmenin içeriğine de bağlı kalmak kaydı ile herkesin mutlu olacağı şekilde birkaç revizyondan sonra iş teslim edilir. Kamu işlerinde prosedür farklı işlemektedir. Ticari çıkar amacı gütmeyen ve toplum yararına yapılan işler de ise farklı. Her işin süreci ve tekniği birbirinden bağımsız, ama bizlere kattığı tecrübe ve bilgi – birikim aynı olmaktadır.